5 pytań jakie musisz sobie zadać przed przeprowadzką

Kupiłeś nowe mieszkanie, wybudowałeś dom, a może chcesz wcześniej mieć wszystko zaplanowane? Na pewno w Twojej głowie pojawia się wiele pytań. Przed przeprowadzką warto zadać sobie je wszystkie, aby uniknąć rozczarowań i zbędnego stresu.

5 pytań jakie musisz sobie zadać przed przeprowadzką - detail image
 1. Czy znam dokładny termin przeprowadzki?

  Zazwyczaj jest to termin odbioru kluczy od dewelopera czy poprzedniego właściciela. Czemu ten termin jest taki ważny? Nie tylko dlatego, że jest to pierwszy dzień nowego rozdziału w Twoim życiu, ale także to moment kiedy wszystko powinno być już dopięte na ostatni guzik. Jeśli masz umówioną firmę przeprowadzkową na konkretny termin, to nie może być poślizgu. Każdy dzień zwłoki źle wpływa na pracę Twoją i innych. Przed planowaniem terminu przewozu mebli warto wziąć pod uwagę ewentualne opóźnienia w odbiorze mieszkania i zarezerwować datę o kilka dni późniejszą. Będziesz miał wtedy świadomość, że ryzyko przesunięcia będzie niewielkie.

 2. Czy pomyślałem o wszystkim?

  Pokoje spakowane, meble rozkręcone, podręczne przedmioty przygotowane. A czy pamiętałeś o opróżnieniu piwnicy czy komórki lokatorskiej? A może część mebli trzymasz w wynajętym magazynie albo u znajomych na strychu? Zrób listę wszystkiego co posiadasz i co chcesz ze sobą zabrać. Może się okazać, że zapomniałeś o kilku miejscach, gdzie trzymasz sezonowy sprzęt np.do nurkowania czy wspinaczki.

 3. Czy poinformowałem wszystkich o planowanej przeprowadzce?

  Wiadomo, że przeprowadzka z dnia na dzień zdarza się rzadko, najczęściej jest planowana choć z minimalnym wyprzedzeniem. Jednakże zaraz po zamieszkaniu w nowym miejscu, trzeba pomyśleć o poinformowaniu instytucji i znajomych o nowym adresie. A co z informowaniem innych firm? Np. Jeśli zamawiasz dietę pudełkową, dostarczaną codziennie na ten sam adres, sprawdź czy będą dowozić również w nowe miejsce i uprzedź ich o zmianie adresu dostawy. Pamiętaj, by zrobić to wcześniej, by nie zaburzyć logistyki prac. Masz papierową prenumeratę albo regularnie otrzymujesz subskrybowane przedmioty? Nie zapomnij ich również poinformować o nowym adresie.

 4. Czy załatwiłem wszystkie formalności przed przeprowadzką?

  Dużo się mówi o formalnościach jakie trzeba dopełnić po przeprowadzce, wymienić dokumenty, zmienić dane adresowe u pracodawcy i w wielu innych miejscach. Są natomiast rzeczy, o których warto pamiętać przed. Należy do nich np. Parkowanie samochodu. Jeśli jesteś posiadaczem auta, to koniecznie sprawdź czy w nowym miejscu zamieszkania nie będzie obowiązywała strefa płatnego parkowania. Niestety kontrolerzy mogą być bezlitośni, jeśli codziennie będziesz parkował bez posiadanego uprawnienia. Co jest jeszcze ważne przed? Posiadanie kluczy. Nie tylko do mieszkania, ale również do śmietnika, bramy wjazdowej czy innych wspólnych miejsc. Przypomnij o tym zbywcy, aby nie zapomniał Ci ich również przekazać.

 5. Czy mam załatwiony urlop na czas przeprowadzki?

  Na czas przeprowadzki warto zadbać o urlop. Nie będą to typowe dni, które upłyną na leżeniu na kanapie i czytaniu książek, ale będzie to czas, który warto przeznaczyć na przygotowanie mieszkania do zamieszkania. Zaraz po przeprowadzce Twoje meble i przedmioty zapewne będą stały w jednym miejscu. Trzeba je rozpakować i w tej sytuacji polecamy zrobić to jak najszybciej. Zbyt długie spanie na dmuchanym materacu zamiast łóżka może spowodować bóle kręgosłupa, a brak możliwości ugotowania, kiedy mieszkamy poza zasięgiem restauracji, też może się negatywnie na nas odbić. Dlatego warto wziąć więcej niż jeden dzień urlopu i w swoim tempie urządzić swój nowy dom.

Napisał: Przeprowadzki LIDER

Zobacz pozostałe wpisy

Jak przewozić rośliny - image

Jak przewozić rośliny

Wiemy jak bardzo rośliny poprawiają komfort naszego życia w domu czy mieszkaniu. Problem zaczyna się gdy...

Przeprowadzka kuchni - image

Przeprowadzka kuchni

Kuchnia jest uważana za jedno z najdroższych do wyposażenia miejsc, jednakże niezbędnych do...

Na co tracisz czas planując przeprowadzkę? - image

Na co tracisz czas planując przeprowadzkę?

Każda zmiana wymaga czasu, a doskonale wiadomo, że czas to pieniądz. Jeśli szukamy dopiero naszej...

Bezpieczna przeprowadzka koronawirus i Covid-19 - na co zwrócić uwagę? - image

Bezpieczna przeprowadzka koronawirus i Covid-19 - na co zwrócić uwagę?

Pomimo panującej epidemii koronawirusa i Covid-19, przy zachowaniu odpowiednich procedur bezpieczeństwa...

Nowości jakie czekają nas po przeprowadzce - image

Nowości jakie czekają nas po przeprowadzce

Zakończona przeprowadzka to nie tylko powód do radości i uczucia ulgi że to jest już po wszystkim....