Przewożenie pianin

Przewożenie instrumentów muzycznych, a zwłaszcza takich instrumentów jak pianina jest jednym z największych wyzwań jakie możemy napotkać podczas przeprowadzki. Na szczęście istnieje kilka metod i porad, które mogą sprawić, że cały proces przebiegnie znacznie prościej.

Dlaczego przewożenie pianin jest wyzwaniem

Wiele osób nie rozumie dlaczego przewożenie i transport instrumentów muzycznych, a zwłaszcza pianin jest tak dużym wyzwaniem. Ludziom często wydaje się, że nie różni się to od przewozu szafy czy innego mebla. Tymczasem nie ma nic bardziej mylnego. Transport pianina wymaga niezwykłej ostrożności i uwagi.

Wynika to z kilku różnych rzeczy. Przede wszystkim w przeciwieństwie do mebli pianino nie może zostać rozłożone na części, musi zostać przetransportowane w całości. Dodatkowo pianina są niezwykle ciężkimi instrumentami. Potrafią ważyć nawet powyżej pięćdziesięciu kilogramów. Dlatego też znoszenie i wnoszenie ich po schodach potrafi być naprawdę skomplikowanym przedsięwzięciem. Kolejnym problemem jaki napotykany jest przy transporcie pianin, jest ostrożność którą musimy zachować. Podczas przenoszenia i przewożenia instrumentów muzycznych niezwykle łatwo jest doprowadzić do ich rozstrojenia. W przypadku gitar, czy innych instrumentów strunowych jest to stosunkowo niewielki problem, gdyż można je stosunkowo szybko i łatwo nastroić je ponownie. Jednak w przypadku pianin nie jest to wcale takie proste. Strojenie tego typu instrumentów wymaga posiadania specjalnej wiedzy i przeznaczonych do tego narzędzi. Dlatego też podczas przenoszenia pianin i innych instrumentów klawiszowych należy zachować szczególną ostrożność.

Jak przewozić pianina

Jak zostało wspomniane przewożenie pianin jest naprawdę skomplikowaną operacją, która wymaga nie tylko doświadczenia, ale również ostrożności i odpowiedniego przygotowania. Dlatego też transport instrumentów klawiszowych najlepiej będzie zlecić profesjonalnej firmie przeprowadzkowej, lub innej firmie zajmującej się przewozem takich sprzętów. Oczywiście pianina można także przewieźć samodzielnie, warto jednak wcześniej odpowiednio przygotować się do tego procesu.

Przede wszystkim należy dokładnie zmierzyć zarówno pianino jak i wszystkie korytarze przez, które musimy je przenieść. Jest to naprawdę niezwykle istotne, jedynie w ten sposób możemy mieć pewność, że transport pianina będzie w ogóle możliwy. Następnym krokiem powinno być dokładne zabezpieczenie instrumentu. Klawisze pianina powinny być osłonięte przy pomocy pokrywy, na rogi samego instrumentu najlepiej jest założyć styropian, bądź folie bąbelkową. Dzięki temu unikniemy nie tylko uszkodzenia instrumentu, ale także ścian i futryn, o które możemy zahaczyć w trakcie jego przenoszenia.

Następnym krokiem jest przeniesienie instrumentu. Jest to zadanie, które potrafi być naprawdę skomplikowane, zwłaszcza jeśli pianino znajduje się na piętrze w bloku, w którym nie ma windy. Dlatego też pianina nigdy nie powinniśmy próbować przenosić pianina samodzielnie. Najlepiej jest robić to minimum w dwie osoby i przy pomocy specjalnych pasów transportowych umożliwiających łatwiejsze noszenie ciężkich przedmiotów.

Podczas samego przenoszenia pianina należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza na schodach. Jedna osoba będzie zmuszona jednocześnie iść po schodach przyjmując na siebie wagę instrumentu. Po zniesieniu pianina i umieszczeniu go w samochodzie należy zabezpieczyć je w taki sposób by nie mogło się ono poruszać. Jedynie w ten sposób unikniemy rozstrojenia instrumentu.

Jak widać przewóz pianin jest niezwykle skomplikowanym procesem, wymagającym nie tylko ostrożności ale również doświadczenia i odpowiednich narzędzi. Dlatego też polecamy do tego celu skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się transportem. Pozwoli nam to mieć pewność, że instrument zostanie dowieziony bez żadnego uszkodzenia i jednocześnie zdejmie z Państwa odpowiedzialność.