Przewóz maszyn specjalistycznych

Wiele firm korzysta z niezwykle ciężkiego i trudnego w transporcie sprzętu specjalistycznego. Są to wszelkiego rodzaju maszyny budowlane, drukarnie i wiele innych rodzajów maszyn. Przewóz tego typu urządzeń jest niezwykle trudny, wymaga skorzystania ze specjalistycznego, profesjonalnego sprzętu oraz zachowania najwyższego możliwego poziomu ostrożności.

Kiedy przewozi się maszyny specjalistyczne

Maszyny specjalistyczne przewozi się nieczęsto. Oczywiście zdarzają się sytuacje kiedy tego typu usługi transportowe są niezbędne. Są to zwykle sytuacje takie jak wymiana maszyny na nową, odesłanie wadliwego sprzętu do producenta, transport urządzenia do klienta, który odkupił od naszego zakładu używane urządzenie.

Z powodu tego jak rzadko wykonywane są tego rodzaju przewozy należy zachować szczególną ostrożność i jeśli tylko to możliwe nie próbować wykonać go samodzielnie tylko skorzystać z usług profesjonalnej firmy, mającej doświadczenie w wykonywaniu tego typu transportów. Jedynie wtedy możemy mieć pewność, że maszyna zostanie przetransportowana w odpowiedni sposób. Dodatkowo firmy przewozowe zwykle dysponują zwykle polisą ubezpieczeniową OCP, która gwarantuje, że jeśli po drodze zdarzyłby się jakikolwiek wypadek to nasz zakład może liczyć na odszkodowanie za uszkodzony sprzęt.

Jak przygotować się do transportu maszyn

Przygotowania do relokacji maszyn to niezwykle trudny proces. Jednak bardzo ważne jest by go nie ignorować, jedynie odpowiednie przygotowanie pozwoli nam na wykonanie przewozu maszyn w bezpieczny i sprawny sposób. Przygotowania należy rozpocząć od dokładnych pomiarów maszyny, jeśli chcemy by proces relokacji się powiódł musimy znać dokładnie wszystkie wymiary maszyny, jej wagę i wszelkie wrażliwe punkty na które musimy zwrócić uwagę podczas przewożenia jej.

Następnym krokiem jest zdecydowanie gdzie chcemy przewieźć maszynę specjalistyczną i zdecydowanie kiedy proces przewozu ma się odbyć. Następnym krokiem jest zaplanowanie trasy. Maszyny specjalistyczne zwykle są naprawdę wielkogabarytowe. Dlatego też do ich przewozu muszą zostać wykorzystane specjalne samochody transportowe, które mogą nie zmieścić się w dużej części uliczek. Jest to bardzo istotne jeśli transport maszyny specjalistycznej wykonywany będzie w obrębie jednego miasta.

Tuż przed samym transportem maszyna specjalistyczna powinna zostać odłączona od źródła prądu, i jeśli w jej wnętrzu znajdują się jakiekolwiek ruchome części bądź płyny to powinny one zostać usunięte z niej by zapewnić największe możliwe bezpieczeństwo urządzenia podczas transportu.

Kto powinien zająć się transportem maszyn specjalistycznych

Jeśli chcemy by maszyna specjalistyczna posiadana przez nasz zakład została dowieziona do celu cała i bezpieczna to najprostszą metodą będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy transportowej, bądź przeprowadzkowej. Firmy taka jak LIDER dysponują niezbędnymi narzędziami, które umożliwią wykonanie tego procesu, jak również posiadają doświadczenie w wykonywaniu tego typu przewozów co sprawia, że zaplanują go w sposób prawidłowy.

Oczywiście można zając się przewozem maszyn specjalistycznych samodzielnie, jednak warto zdawać sobie sprawę z ryzyka oraz kosztów tego przedsięwzięcia. Przede wszystkim zmuszeni będą Państwo do wynajęcia odpowiednich podnośników, samochodów i innych narzędzi niezbędnych do podniesienia, przeniesienia i przetransportowania maszyny. Tymczasem profesjonalne firmy przeprowadzkowe i transportowe dysponują tego typu sprzętem. Dodatkową oszczędnością jest fakt, że jeśli skorzystają Państwo z usług profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, to pracownicy Państwa firmy nie będą zmuszeni zajmować się transportem maszyny, a będą mogli zająć się wykonywaniem swoich obowiązków zawodowych co oznacza znacznie mniejsze straty finansowe dla przedsiębiorstwa.