Transport pianin i fortepianów

Przewóz pianin i fortepianów w Krakowie

Przewóz instrumentów muzycznych jest czasochłonnym i skomplikowanym procesem, przy którym należy zachować szczególną ostrożność. Każdy, nawet najmniejszy błąd może skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem instrumentu, korytarza, ścian, a czasem nawet schodów. Dlatego też tak istotne jest właściwe zabezpieczenie nie tylko instrumentu, ale również miejsc, przez które będziemy go przenosić. Na szczęście firmy przeprowadzkowe funkcjonujące w Krakowie często oferują usługi przewozu pianin i fortepianów wraz z ich zabezpieczeniem. Jest to niewątpliwie najlepsza opcja na przewiezienie tego typu instrumentu, gdyż firmy mają zwykle wiele lat doświadczenia w przewożeniu tego typu przedmiotów i są w stanie zagwarantować, że praca zostanie wykonania właściwie, a instrument zostanie dostarczony w nienaruszonym stanie.

Transport pianin w Krakowie – metody i problemy

Transport pianina, zwłaszcza w dużych miastach, typu Kraków jest często niezwykle problematycznym zadaniem. Uszkodzenie nawet niewielkiego elementu może skutkować zepsuciem brzmienia instrumentu, warto też pamiętać, że instrumenty takie jak pianina, podobnie jak fortepiany, są niezwykle kosztowne w naprawie.

Podstawowym problemem w transporcie pianina jest oczywiście jego waga i rozmiar. Waga pianina może często przekraczać 300kg. Z tego też powodu do przeniesienia pianina, fortepianu i instrumentów o dużych gabarytach, wymagana jest praca kilku osób. Warto by były one wyposażone w specjalne pasy transportowe ułatwiające noszenie ciężkich przedmiotów. Umożliwi to również łatwiejszą i sprawniejsza manipulację instrumentem podczas przenoszenia go.

Przed transportem pianina należy dokładnie zmierzyć wszystkie wymiary instrumentu, drzwi, korytarzy i klatek schodowych przez które będzie on noszony. Pozwoli to zaplanować trasę i pracę tak by została ona wykonana nie tylko szybko, ale również bezpiecznie. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w Krakowie, gdzie często przenosi się instrumenty wąskimi korytarzami kamienic. Przenoszenie pianin i fortepianów w starych blokach również nie należy do najłatwiejszych - klatki schodowe budowane w latach 70-tych i 80-tych nie były zaprojektowane z myślą o przenoszeniu tego typu instrumentów.

Przed transportem pianina należy dokładnie zabezpieczyć nie tylko sam instrument, ale również ściany i korytarze. Do zabezpieczenia pianina najczęściej wykorzystuje się filcowe koce i folię bąbelkową. Ściany zaś najlepiej zabezpieczyć kartonami i styropianowymi nakładkami narożnymi. Pozwoli nam mieć to pewność, że podczas transportu nie uszkodzimy ani instrumentu, ani ścian budynku. Jest to bardzo istotne w Krakowie, gdzie wiele budynków wpisanych jest na listę ochronną, co oznacza, że każde uszkodzenie może być dla nas niezwykle kosztowne.

Najtrudniejszą częścią transportu pianina i fortepianu, zwłaszcza w Krakowie, są bez wątpienia schody. Instrumenty te są niezwykle ciężkie i nieporęczne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas znoszenia ich po schodach, należy wykonywać to w minimum trzy osoby, optymalnie powinna być też czwarta osoba mająca za zadanie kierowanie manewrami wykonywanymi przez pozostałą trójkę, oraz otwieranie przed nimi wszelkich drzwi. Proces znoszenia pianina po schodach jest często niebezpieczny, szczególną ostrożność powinna zachować osoba idąca jako pierwsza, gdyż to na niej przede wszystkim skupi się ciężar pianina.

Po zniesieniu instrumentu należy umieścić go w samochodzie. Jedną z najpopularniejszych metod jest uniesienie instrumentu, oparcie go o krawędź przestrzeni załadunkowej i wsunięcie go do samochodu. Jest to metoda prosta, lecz nie pozbawiona minusów, możliwość uszkodzenia pianina w ten sposób jest niezwykle wysoka. Dlatego też nasza firma przewozi pianina i fortepiany jedynie w samochodach ze specjalną windą. Po umieszczeniu pianina wewnątrz samochodu jest ono unieruchamiane, tak by nie mogło przesunąć się w trakcie jazdy. Na koniec warto wspomnieć, że transport pianina, zwłaszcza po krakowskich drogach niewątpliwie odbije się na jego nastrojeniu, dlatego przed dalszą grą warto je dostroić.

Relokacja fortepianów w Krakowie

Transport fortepianów w Krakowie jest jeszcze bardziej skomplikowaną operacją niż transport pianina. Fortepiany są dużo cięższymi, większymi i droższymi instrumentami. Dlatego przy ich przewożeniu należy zachować szczególną ostrożność i zastosować specjalne techniki transportu.

Właściwe zabezpieczenie fortepianu czy pianina jest niezwykle istotne, jeśli chcemy mieć pewność, że dotrze on do nowego miejsca w stanie nienaruszonym. Podobnie jak w przypadku pianin należy owinąć fortepian w filcowe koce i folię bąbelkową. Dodatkowym krokiem, który należy wykonać jest zamknięcie pokrywy fortepianu i zabezpieczenie jej tak by nie miała ona szans się otworzyć.

Sam proces przenoszenia jest podobny, tak samo jak w przypadku pianin należy dokładnie zmierzyć instrument i miejsca, przez które zostanie on przeniesiony. Największa różnica między transportem fortepianów w Krakowie, a transportem pianin jest fakt, że fortepiany zwykle przenosi się odwrócone bokiem, w ten sposób manewrowanie nim jest dużo prostsze i mamy większe możliwości zmieszczenia go w wąskich korytarzach krakowskich kamienic i bloków.

Transport fortepianów w Krakowie – przypadki wyjątkowe

Zdarza się, że transport fortepianu tradycyjnymi metodami jest w Krakowie niemożliwy do wykonania, czy to z powodu gabarytów instrumentu, zbyt wąskich klatek schodowych czy zbyt niskiego stropu. W takich szczególnych wypadkach należy wykazać się kreatywnością. Nasza firma przeprowadzkowa niejednokrotnie dokonywała przenosić fortepianów z użyciem hydraulicznych dźwigów samochodowych czy dźwigów. W takim wypadku fortepian zwykle wnoszony i wynoszony jest poprzez okno, lub taras.

Zarówno w przypadku fortepianów i pianin najlepszą metodą przetransportowania ich jest zaufanie profesjonalnej firmie przeprowadzkowej. Nasza firma dysponuje niezbędnymi narzędziami by wykonać tego typu usługę szybko, sprawnie i co najważniejsze bezpiecznie. Jeśli zdecydujecie się Państwo na skorzystanie z naszych usług to gwarantujemy, że będą Państwo naprawdę zadowoleni.