Jak przeprowadzać się ze zwierzętami?
Przeprowadzka jest nie tylko dla nas stresującym momentem. Psy i koty również mogą czuć się nieswojo w nowej sytuacji. Każde zwierze domowe ceni sobie najbardziej bezpieczeństwo i spokojny, uregulowany tryb życia. Chaos związany z pakowaniem, chowaniem rzeczy i przestawianiem mebli, może spowodować dezorientację i wywołać niepotrzebny stres zwierzaka.
Przeprowadzka z psem
Psy bardzo szybko klimatyzują się w nowym miejscu. Wystarczy, abyśmy utrzymali dotychczasowy rytm dnia. Podczas przeprowadzki nie zapominajmy o potrzebach zwierzaków. Wystarczy spacer czy kilka minut zabawy, aby rozładować negatywne emocje. W nowym miejscu zamieszkania warto zapoznać psa z okolicą. Kilka krótkich spacerów, zapoznanie się z okolicą i poznanie innych psów, pozwoli w szybki sposób przyzwyczaić się do nowego miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest również zabranie kilku starych rzeczy. Wymienianie wszystkich mebli i zabawek nie jest dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji. Psy rozpoznają rzeczy poprzez zapach. W większości przypadków kojarzą im się z właścicielem czy miłymi chwilami. Jeśli zdecydowaliśmy się na całkowitą wymianę mebli i dodatków, to zachowajmy chociaż legowisko dla psa czy zwykły kocyk. Będzie mógł się czuć jak w domu. Podczas całego procesu przeprowadzki istotne, aby pies był zawsze z nami. Nie zostawiajmy go samego ani z osobami, których nie zna. To na pewno może spotęgować jego stres. Podczas transportu mebli miejmy pod ręką najpotrzebniejsze rzeczy takie jak miska, woda, karma czy smycz. Na nowym miejscu warto od samego początku wyznaczyć nowe miejsce dla psa oraz wskazać miejsce z miskami. Dobrym pomysłem będzie oprowadzenie psa po wszystkich pomieszczeniach. Na pewno będzie chciał zapoznać się z nowymi zapachami. Po przeprowadzce koniecznie zaktualizujmy dane kontaktowe na adresatce czy w bazach danych. Jeśli przeprowadziliśmy się do innego miasta, poinformujmy dotychczasowego weterynarza o naszych planach. Potwierdźmy z nim również wszelkie szczepienia, badania czy inne informacje mogące być pomocne dla kolejnego weterynarza.
Przeprowadzka z kotem
O ile przeprowadzka z psem może przebiec gładko, to z kotem już nie będzie tak łatwo. Koty kiepsko znoszą wszelkie zmiany. Mogą one powodować większą agresję lub chowanie się przed właścicielem. Dlatego dla zmniejszenia stresu, przeprowadzka powinna się odbywać pod nieobecność kota w mieszkaniu albo chociaż pomieszczeniu. Podczas przeprowadzki kot powinien być przy nas. Najlepiej do tego sprawdzają się niewielkie kontenery. Jeśli kot jest niespokojny możemy podać mu środki uspokajające. Warto to wcześniej omówić z weterynarzem. Jeśli mamy możliwość zagwarantujmy kotu atrakcje w nowym miejscu zamieszkania. W tym celu dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju kryjówki, takie jak pudła, kartony, tunele. Ważne, aby czuł się jak najbezpieczniej. Oczywiście, pomimo całej przeprowadzki nie zapominajmy o głaskaniu czy mówieniu do kota. Łatwiej będzie mu znieść stres związany z nowym miejscem.
Pamiętajmy, że każdy potrzebuje czasu na przyzwyczajenie się do nowego miejsca. U jednych może to potrwać kilka dni, u innych kilka tygodni. Ważne, aby cały czas towarzyszyć zwierzakowi w tym okresie. Starajmy się nie zmieniać harmonogramu dnia i nie wprowadzać zmian w dotychczasowym życiu.
Przeprowadzka nie będzie kojarzyła mu się źle, jeśli będziemy przy nim.
Napisał: Lider Przeprowadzki Kraków
2019-08-24 13:56:00
Zobacz pozostałe wpisy
Przeprowadzka biura: Jak zaplanować przeniesienie firmy
Przeprowadzka biura to duże wyzwanie organizacyjne. Obejmuje wszystkich pracowników firmy –...
5 powodów, dlaczego warto wybrać firmę “Przeprowadzki Lider”
Przeprowadzka to często bardzo stresujące i czasochłonne przedsięwzięcie. Dlatego wiele osób...
Transport ze sklepów budowlanych - Jak przewieźć duże i ciężkie rzeczy?
Letnie miesiące sprzyjają remontom i zakupom w sklepach budowlanych. O ile niewielkie meble czy akcesoria...