Jak przeprowadzka wpływa na dzieci?

Najmłodsi wbrew pozorom cenią sobie stabilne, poukładane życie. Przeprowadzka może wpłynąć na ich zachowania zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Przy zmianie miejsca zamieszkania pojawiają się nowe znajomości, inne otoczenia, często inna szkoła czy przedszkole, a to może być powodem stresu dla dzieci.

Jak przeprowadzka wpływa na dzieci? - detail image

Przeprowadzka często jest dla dzieci zachwianiem poczucia bezpieczeństwa, dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice przygotowali najmłodszych do zmian jakie ich czekają. Jak to zrobić?

Rozmawiaj

Zwykła rozmowa jest często sposobem na rozwiązanie sytuacji. Najlepiej rozmowę na temat zmiany miejsca zamieszkania przeprowadzać systematycznie, podkreślając, że to coś dobrego. Warto wyjaśnić skąd wziął się pomysł na zmianę mieszkania, jakie korzyści za sobą niesie nowy dom. Może to być większy pokój, ogród czy ciekawa okolica do zabaw. Im więcej rodzice będą o tym mówić, tym szybciej maluch przyzwyczai się do nowej rzeczywistości. Spróbuj znaleźć bajki, w których jest motyw przeprowadzki i pokazać dziecku, że to nic strasznego. Na pewno dzięki temu łatwiej to zniesie.

Pokazuj

Zazwyczaj proces przeprowadzenia się trwa kilka tygodni czy nawet miesięcy. Jest to czas kiedy warto zapoznać najmłodszych z nowym miejscem. Zorganizuj spacer po okolicy, pokaż nowy dom czy mieszkanie. Jeśli korzystasz z usług architekta czy projektanta wnętrz, to pokaż wizualizację nowej kuchni, łazienki czy pokoju. Staraj się opowiadać o nowym miejscu w samych superlatywach, a ważne sprawy omawiaj bez udziału dzieci. Nie kłóć się z partnerem w obecności dziecka i nie narzekaj na trudności, jakie możesz spotkać podczas zmiany miejsca zamieszkania.

Pytaj

Zdanie najmłodszych powinno się liczyć. Warto porozmawiać z dzieckiem o jego potrzebach. Może chciałoby wziąć udział w urządzaniu swojego pokoju, wybrać kolory ścian czy nowe meble. Możecie też wspólnie wykonywać drobne prace remontowo-dekoracyjne, jak np.malowanie ścian, wycieranie mebli czy wieszanie zasłon. Dzieci często mają większą kreatywność niż dorośli. Może dzięki temu podsuną Ci jakiś pomysł dotyczący urządzenia mieszkania? Możecie również wymyślić zabawę, która będzie polegała na zgadywaniu co będzie znajdowało się w nowym domu.

Pakuj

Pakowanie może być dobrą zabawą. Nie traktuj go jako coś złego i uciążliwego, mimo iż tak jest. Zaproś do pakowania dzieci, niech samodzielnie spakują swoje zabawki czy książki. Może uda się Wam wspólnie przygotować niepotrzebne rzeczy dla innych dzieci? Dzięki temu uda zrobić się coś dobrego. Pakowanie podczas przeprowadzki uczy cierpliwości, którą warto wpajać dzieciom od najmłodszych lat. Transport najwygodniej zlecić firmie przeprowadzkowej, aby móc spędzić więcej czasu z dzieckiem. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu.

Urządzaj

Podczas urządzania nowego miejsca, nie pozbywaj się wszystkich starych rzeczy. Twoje dziecko na pewno ma ulubione zabawki, poduszki czy kubki. Nie zapomnij zabrać ich do nowego domu. Pozwolą na poczucie bezpieczeństwa i łatwiej będzie zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Podczas urządzania nie zapomnij o potrzebach swojego dziecka, ono też jest ważne. Nie zabieraj też wszystkich rzeczy. Sprawdź czy, któreś z nich nie są popsute, niepotrzebne lub zniszczone.

Jeśli potraktujesz przeprowadzkę jako dobrą zabawę, to Twoje dziecko również tak ją odbierze.

Napisał: Lider Przeprowadzki

Zobacz pozostałe wpisy

Transport ze sklepów budowlanych - Jak przewieźć duże i ciężkie rzeczy? - image

Transport ze sklepów budowlanych - Jak przewieźć duże i ciężkie rzeczy?

Letnie miesiące sprzyjają remontom i zakupom w sklepach budowlanych. O ile niewielkie meble czy akcesoria...

Jak rozpakowywać się po przeprowadzce? - image

Jak rozpakowywać się po przeprowadzce?

Każda przeprowadzka dzieli się na trzy etapy: pakowanie, transport oraz rozpakowywanie. O ile środkowy...

Sprawdzone pomysły na łatwiejszą przeprowadzkę - image

Sprawdzone pomysły na łatwiejszą przeprowadzkę

Każda przeprowadzka różni się od siebie. Niezależnie od tego czy przeprowadzasz się pierwszy, piąty...