Jak przewozić rośliny

Wiemy jak bardzo rośliny poprawiają komfort naszego życia w domu czy mieszkaniu. Problem zaczyna się gdy zbliża się przeprowadzka, a Ty musisz poradzić sobie z istną plantacją roślinności. To jest jeden z tych momentów kiedy wynajęcie profesjonalnej firmy przeprowadzkowej wydaje się jedynie słuszną opcją.

Jak przewozić rośliny - detail image

Jak bezpiecznie przewieźć rośliny?

Trend urban jungle jest coraz popularniejszy, nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Nie każdy ma możliwość bliskiego obcowania z naturą, ponieważ wiele osób mieszka w dużych miastach, z dala od lasów czy łąk. Dlatego dobrym rozwiązaniem dla wielu wielbicieli roślin jest trzymanie roślin w domu. Rzadko zdarza się, że ktoś trzyma tylko jednego kwiatka. Z reguły jest to dziesięć, dwadzieścia, a czasem nawet trzydzieści doniczek. Problem zaczyna się tworzyć kiedy zbliża się przeprowadzka, a Ty musisz poradzić sobie z istną plantacją roślinności. To jest jeden z tych momentów kiedy wynajęcie profesjonalnej firmy przeprowadzkowej jest koniecznością. Po pierwsze dlatego, że dysponuje ona na tyle dużym samochodem, że uda się przewieźć wszystko za jednym razem, a po drugie w transporcie i pakowaniu pomogą Ci osoby z doświadczeniem w tej kwestii.

Jak zapakować rośliny?

Przede wszystkim w dniu transportu nie podlewaj ich, ponieważ woda może się wylać z doniczek podczas przenoszenia. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie delikatne zroszenie ich, o ile tego potrzebują. W dniu przeprowadzki ułóż wszystkie rośliny w jednym miejscu, nie rób tego wcześniej, ponieważ każda z nich może mieć inne potrzeby nasłonecznienia i dłuższy brak słońca może negatywnie wpłynąć na ich rozwój. Doniczki z podstawką przytwierdź do siebie za pomocą taśmy klejącej, nie naruszając roślin. Oszczędzisz sobie problemów z dopasowaniem jednego do drugiego. Tak przygotowane rośliny są gotowe na spakowanie. Pamiętaj, że powinieneś przewozić je jedynie w pozycji stojącej, najlepiej tak, aby liście nie uległy zniszczeniu się. Jeśli masz rośliny wrażliwe na dotyk, spakuj je oddzielnie.

Pomysły na spakowanie roślin

1. Rośliny ułóż obok siebie w dużym kartonowym pudle, możesz odciąć górne zamknięcie i zrobić uchwyty, które ułatwią przenoszenie.

2. Mniejsze rośliny np.sukulenty czy kaktusy możesz owinąć folią bąbelkową. Zabezpieczysz je przed uszkodzeniami w transporcie i zminimalizujesz ryzyko ukłucia się podczas noszenia.

3. Jeśli posiadasz wiszące rośliny to dobrym rozwiązaniem jest przewiezienie ich wisząc. Jak to zrobić? Jeśli posiadasz stojący wieszak, powieś w materiałowych lub makramowych kwietnikach kwiaty, najlepiej obok siebie, tak żeby nie dotykały się liśćmi. Taki transport przyniesie najmniejsze szkody.

4. Rośliny, które źle reagują na dotyk spakuj do papierowej torby, najlepiej pojedynczo. Dobrze by było jakby miała rączki i była w miarę wytrzymała.

Jak je ułożyć w transporcie?

Rośliny powinny zostać przetransportowane w taki sposób, aby nie zostały uszkodzone. W samochodzie można pomyśleć o umieszczeniu ich w dużych kartonach, a puste miejsca poza doniczkami warto wypełnić wiórkami lub materiałowymi ściereczkami. Doniczki powinny stać stabilnie, aby uniknąć przewrócenia i wysypania ziemi. Przeprowadzkę roślin zaplanuj na jeden dzień, najlepiej na koniec lub początek transportu pozostałych rzeczy. Po przewiezieniu do nowego miejsca zamieszkania warto rozmieścić rośliny, aby powoli zaadaptowały się na nowym miejscu. Może im to zająć kilka dni. Po przewiezieniu odczekaj kilka dni z podlewaniem i nawożeniem. Mogą doznać dużego szoku po zmianie miejsca.

Jak przewieźć duże rośliny?

Duże rośliny wbrew pozorom ciężej jest transportować. Po pierwsze dlatego, że są ciężkie i wymagają pomocy dwóch osób, a po drugie trzeba je przymocować w samochodzie. O ile łatwo je znieść jeśli w budynku jest winda, ale jeśli są zlokalizowane w kamienicy ze schodami, ich transport będzie nie lada wyzwaniem. Dobrze w tym celu znaleźć specjalistów od przeprowadzki.

Napisał: Przeprowadzki LIDER

Zobacz pozostałe wpisy

Transport ze sklepów budowlanych - Jak przewieźć duże i ciężkie rzeczy? - image

Transport ze sklepów budowlanych - Jak przewieźć duże i ciężkie rzeczy?

Letnie miesiące sprzyjają remontom i zakupom w sklepach budowlanych. O ile niewielkie meble czy akcesoria...

Jak rozpakowywać się po przeprowadzce? - image

Jak rozpakowywać się po przeprowadzce?

Każda przeprowadzka dzieli się na trzy etapy: pakowanie, transport oraz rozpakowywanie. O ile środkowy...

Sprawdzone pomysły na łatwiejszą przeprowadzkę - image

Sprawdzone pomysły na łatwiejszą przeprowadzkę

Każda przeprowadzka różni się od siebie. Niezależnie od tego czy przeprowadzasz się pierwszy, piąty...