Jak zorganizować bezstresową przeprowadzkę

Czy jest możliwe przeprowadzenie się bez stresu? Oczywiście, że tak. Najważniejsze jest właściwe przygotowanie się. W tym artykule znajdziecie wiele porad jak przeprowadzić się bez stresu.

Jak zorganizować bezstresową przeprowadzkę  - detail image

Przeprowadzka zazwyczaj jest stresująca. Sterty kartonów, chaos, brak zorganizowania. Jednak korzystając z kilku rad, można uczynić przeprowadzkę miłą i przyjemną, a do tego wolną od stresu.  


Zrób porządki 

Na kilka tygodni przed planowanym terminem zmiany miejsca zamieszkania, należy uporządkować wszystkie posiadane rzeczy. W szczególności jeśli często nie wyrzucamy czegoś z sentymentu lub z lenistwa. Poza tym porządkowanie przestrzeni działa kojąco i na pewno usprawni pakowanie przed przeprowadzką. Porządki zaplanuj na dłuższy okres czasu, spędzając kilka dni pod rząd na sprzątaniu spowoduje jeszcze większe niezadowolenie i frustrację. 

Jedz zapasy 

Każdy w domu ma kilka rodzajów herbat, makaronów czy przypraw. Aby nie dokładać sobie dodatkowego bagażu, warto systematycznie się ich pozbywać. W pierwszej kolejności należy sprawdzić daty ważności produktów i te przeterminowane wyrzucić, a kolejnym krokiem powinno być ich zjadanie. Zamiast kupować kolejny rodzaj makaronu, postaraj się zjeść ten, który zalega w szafce. Mniej pakowania i dźwigania gwarantowane.  

Pomyśl o pakowaniu 

Na pewno Twoją głowę zaprząta pakowanie, transport i sprzątanie, ale to dobry moment na zaplanowanie, w co zapakujesz cały swój dobytek. Najlepszym rozwiązaniem są kartony. Wiele firm czy sklepów ma w sprzedaży kartony do przeprowadzki, ale możesz zrobić to bezpłatnie. Wystarczy, że zaczniesz gromadzić pudła po kupionych większych gabarytowo rzeczach, zapytasz w pobliskim sklepie o kartony po produktach czy wykorzystaj te, które od lat zalegają Ci w domu lub piwnicy. Im więcej kartonów, tym lepiej. Będzie Ci łatwiej uporządkować wszystkie przedmioty, a kartony nie będą zbyt ciężkie do noszenia.  

Pamiętaj o odpoczynku 

Odpoczynek należy się każdemu, niezależnie od wykonywanych codziennych zadań. Podczas przeprowadzki warto o nim pamiętać, ponieważ jest to długotrwały proces, który nie dla każdego jest zaplanowany. Regeneracja sił działa cuda. Pakując rzeczy zostaw sobie jakąś dobrą książkę, planszówkę czy puzzle, tak aby wiedzieć, że możesz na chwilę się odebrać od uzupełniania kartonów. 

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów 

Samodzielna przeprowadzka może ciągnąć się w nieskończoność, tym bardziej jeśli masz do spakowania kilkudziesięciometrowe mieszkanie i nie masz nikogo do pomocy. Profesjonalna firma przeprowadzkowa zrobi to szybciej i lepiej. Przewożąc rzeczy samochodem osobowym zajmie to dużo więcej czasu niż przewiezienie podczas jednego kursu samochodem dostosowanym do ilości sprzętów do transportu.  

Dobra organizacja to podstawa 

Zorganizowane osoby mają łatwiej podczas przeprowadzki. Od miesięcy posiadają skrupulatnie ułożony plan i harmonogram. Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na opisywanie kartonów. Zdecydowanie łatwiej się później rozpakować, znaleźć potrzebne rzeczy, a także zachować porządek. Dobrym pomysłem jest spisanie wszystkich kartonów, w podziale na to co w sobie zawierają. Dzięki temu będziesz wiedział, ile jest łącznie kartonów, co dokładnie zawierają i gdzie powinieneś je ustawić w nowym miejscu. Pamiętaj również, żeby nie pakować wszystkiego do kartonu. Warto mieć podręczną walizkę, której zawartość ułatwi pierwsze kilka dni na nowym miejscu.  

Zobacz pozostałe wpisy

Wyprowadzka od rodziców  - image

Wyprowadzka od rodziców 

Wyprowadzka od rodziców jest niezwykle stresującym momentem, zarówno dla dziecka jak i...

Ile trwa przeprowadzka i czy trzeba tracić cały weekend? - image

Ile trwa przeprowadzka i czy trzeba tracić cały weekend?

Czy można przeprowadzić się w jeden weekend? Jak prawidłowo przygotować się do szybkiej, bądź nagłej...