Jak zorganizować przeprowadzkę z dzieckiem?

Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę, że posiadanie dzieci wiąże się z niesamowitą logistyką. Jeśli dołożymy do tego przeprowadzkę to dla niektórych będzie to misja niewykonywalna. Jak w takim razie sprawić, aby przeprowadzka upłynęła szybko i w miłej atmosferze?

Jak zorganizować przeprowadzkę z dzieckiem? - detail image

Nagłe zmiany mogą wpływać na dzieci, jednakże nie zawsze można ich uniknąć. Jedną z nich jest przeprowadzka. Aby móc przeprowadzić ją jak najłagodniej, należy pomóc dziecku oswoić się z nową sytuacją.

Nowa sytuacja jest nie tylko stresująca dla dzieci, ale również dla rodziców. W domu panuje chaos, rzeczy zmieniają swoje położenie, a niektóre są chowane. Dziecko nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego co się dzieje. Cały proces należy rozpocząć od szczerej rozmowy, dostosowanej do wieku dziecka. Rozmowę najlepiej przeprowadzić jak najwcześniej, szczegółowo opisując kolejne etapy przeprowadzania i transportu rzeczy. Dobrze jest zaproponować wspólne pakowanie rzeczy, do specjalnie wyznaczonego kartonu.

Najłatwiej jest przeprowadzić się z niemowlęciem. Dla niego nie jest ważne miejsce zamieszkania, a czas spędzany z rodzicami.

Dzieci w wieku przedszkolnym mogą już bardziej emocjonalnie podchodzić do zmiany miejsca zamieszkania. Na obecnym miejscu zapewne nawiązały już przyjaźnie i znajomości, wiedzą gdzie można się bawić oraz czują się bezpiecznie. Przed przeprowadzką należy porozmawiać z dzieckiem, opowiedzieć mu o nowym miejscu, nowych meblach i nowych znajomościach. Warto podkreślać, że nowy dom jest czymś pozytywnym, z czego należy się cieszyć. Jeśli rodzice będą zadowoleni, to dzieci również.

Starsze dzieci mogą odbierać nowe miejsce zamieszkania jako kolejny etap w ich życiu. Obawiają się wielu rzeczy, przede wszystkim czy będą miały przyjaciół, czy nowa szkoła okaże się dla nich przyjazna czy będą potrafili się odnaleźć w nowym miejscu. Dzieci w tym wieku potrzebują więcej czasu na zaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Przed dniem przeprowadzki warto kilka razy odwiedzić nowe miejsce, pokazać dziecku atrakcje jakie znajdują się w pobliżu czy spróbować zawrzeć nowe znajomości. Zmiana miejsca zamieszkania może być jedną z ważniejszych zmian w jego życiu, możliwe, że ten dzień zapamięta na długo.

Nie zawsze jednak wszystko układa się pozytywnie. Czasem dzieci potrzebują więcej czasu oraz wsparcia rodziców. Warto w takiej sytuacji pozwolić dziecku podejmować decyzje np.dotyczące koloru ścian czy wyboru nowych mebli do pokoju.

Dzieci bardzo przywiązują się do swoich rzeczy, dlatego warto zatrudnić specjalistów, którzy zadbają o bezpieczeństwo cennych przedmiotów.

Informacja o przeprowadzce może być trudna dla nastolatków. Na pewno mają już pewne plany dotyczące szkoły, zajęć pozalekcyjnych czy hobby. Zmiana lokalizacji wiąże się z modyfikacją ich planów, co może być przez nich źle odebrane. Dzieci w tym wieku należy potraktować jako dorosłych i przeprowadzić z nimi rozmowę. Ważne, aby mogli pomóc już na etapie wyboru nieruchomości czy choćby swojego pokoju. Ułatwi to wiele aspektów związanych z przeprowadzką.

Niezależnie od wieku, każda zmiana jest istotna w naszym życiu. Warto część lub całość obowiązków zlecić firmie pomagającej w przeprowadzkach i transporcie mienia. Firma Lider przeprowadzki Kraków jest gotowa sprawić, aby zmiana miejsca zamieszkania upłynęła w miłej i profesjonalnej atmosferze, a przy okazji w atrakcyjnej cenie.

Napisał: Przeprowadzki Lider Kraków

Zobacz pozostałe wpisy

Transport ze sklepów budowlanych - Jak przewieźć duże i ciężkie rzeczy? - image

Transport ze sklepów budowlanych - Jak przewieźć duże i ciężkie rzeczy?

Letnie miesiące sprzyjają remontom i zakupom w sklepach budowlanych. O ile niewielkie meble czy akcesoria...

Jak rozpakowywać się po przeprowadzce? - image

Jak rozpakowywać się po przeprowadzce?

Każda przeprowadzka dzieli się na trzy etapy: pakowanie, transport oraz rozpakowywanie. O ile środkowy...

Sprawdzone pomysły na łatwiejszą przeprowadzkę - image

Sprawdzone pomysły na łatwiejszą przeprowadzkę

Każda przeprowadzka różni się od siebie. Niezależnie od tego czy przeprowadzasz się pierwszy, piąty...