Przeprowadzka na czas remontu

Kiedy kupuje się nowe mieszkanie i czeka na jego odbiór, to kwestie związane z przeprowadzką są dobrze przemyślane i rozłożone w czasie. Deweloper często podaje termin odbioru kluczy, a ekipa remontowa informuje o czasie trwania remontu. Sytuacja inaczej wygląda w przypadku kiedy mieszkasz w swoim mieszkaniu wiele lat i z roku na rok odkładasz całkowity remont mieszkania. W pewnym momencie staje się on nieunikniony i zamiast trwać 2 tygodni, może się przeciągnąć do 3 miesięcy, w szczególności kiedy chcesz wymienić praktycznie całe wyposażenie. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzka na czas remontu, dzięki której ominie Cię wiele niepotrzebnego chaosu. Jak się do niej przygotować?

Przeprowadzka na czas remontu - detail image

Opróżnij mieszkanie

Przed kompleksowym remontem mieszkania konieczne jest opróżnienie całego mieszkania. To też doskonały moment na analizę jakie rzeczy z tobą zostają, a których chcesz się pozbyć. Segregację warto zacząć od najmniejszych rzeczy, takich jak ubrania, kosmetyki czy małe przedmioty wykorzystywane do aranżacji wnętrz. Zastanów się, które z nich po metamorfozie mieszkania nadal ci będą potrzebne. Jeśli do tej pory w twoim domu obowiązywał styl skandynawski, a po remoncie chcesz by był loftowy, to będziesz musiała pozbyć się niektórych rzeczy. Większe meble czy sprzęty agd warto zostawić na koniec. Do ciebie należy decyzja czy będziesz je sprzedawać, oddasz do renowacji czy zachowasz. W każdym z tych przypadków trzeba będzie je wynieść z mieszkania. W tym najlepiej sprawdzi się dobra firma przeprowadzkowa. O tym na co należy zwrócić uwagę przy poszukiwaniu specjalistów przeczytasz w dalszej części artykułu.

 

Gdzie trzymać meble i przedmioty podczas remontu?

Największym dylematem jest gdzie się zatrzymać na czas remontu w mieszkaniu. Do wyboru jest kilka opcji:

  •    Zamieszkać z rodziną lub przyjaciółmi. Ta opcja jest możliwa, jeśli rodzina lub przyjaciele mają wystarczająco duży dom lub mieszkanie, aby pomieścić ciebie i twój dobytek. Jest to na pewno jedno z tańszych rozwiązań.
  •    Wynajem mieszkania. Wynajem krótkoterminowy jest coraz bardziej popularny. Głównie z uwagi na Covid-19. Właściciele chętniej wynajmują mieszkania nawet na miesiąc czy dwa, po często niższych cenach. W szczególności teraz, kiedy wynajem jest mniej popularny, a mieszkania stoją puste. Przy wyborze takiego rozwiązania, warto poszukać lokalu, który nie jest umeblowany. W takim wypadku będzie można wykorzystać meble z remontowanego mieszkania.
  • •    Wyjazd na wakacje. W czasach pracy zdalnej coraz popularniejsza jest zmiana otoczenia. Kto z nas przynajmniej raz nie marzył o pracy z widokiem na jezioro czy las. Moment remontu to dobry czas na zmianę otoczenia, nabranie dystansu czy nowego spojrzenia. Wystarczy spakować najpotrzebniejsze rzeczy i wyjechać. Meble czy sprzęt rtv/agd można pozostawić w specjalnych magazynach lub w miejscach trudniących się w przechowywaniu krótkoterminowym.

Nie zawsze jest możliwość zabrania ze sobą swojego dobytku, dlatego w takich sytuacjach dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju przechowalnie, magazyny, a także piwnice czy strychy należące do rodziny lub znajomych. Nigdy nie starajcie się na własną rękę przewozić dużych i ciężkich rzeczy jak np. lodówka, szafa, pianino czy sofa. W tym celu lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie solidnej firmy, która na co dzień zajmuje się przeprowadzkami. W dużych miastach jak np. Kraków, przeprowadzki są bardzo popularne, dlatego można wybierać wśród wielu firm. Pamiętaj, że wykonanie dobrego researchu i zapytanie o rekomendacje znajomych czy rodzinę przybliża cię do znalezienia odpowiedniej firmy, dzięki której cały proces minie bezproblemowo.

 

Jak przygotować mieszkanie do remontu?

Kwestie związane z wyniesieniem mebli i przedmiotów z mieszkania zostały już wcześniej omówione, ale pojawia się pytanie, jak jeszcze powinno się przygotować mieszkanie na czas remontu?

Jeśli czeka cię generalny remont, z wymianą podłóg, a także płytek w łazience to musisz być gotowy na szereg kroków, jakie musisz wykonać. Po pierwsze twoim obowiązkiem jest utylizacja starych mebli, gruzu czy innych odpadów budowlanych. Nie można ich wyrzucić do standardowego śmietnika. W tym celu potrzebujesz specjalny kontener, do którego należy wrzucać wszelkiego rodzaju pozostałości po remoncie. Po drugie przed przyjściem ekipy remontowej, należy przygotować całe mieszkanie, czyli odpowiednio je uprzątnąć, przygotować projekt według, którego ma zostać wykonana metamorfoza, a także odpowiednio zabezpieczyć nieruchome elementy, jak np.szafa wbudowana czy zamontowana kuchnia, której nie chcesz wymieniać. Po trzecie nie wyrzucaj rzeczy, które mogą się przydać komuś innemu. Wiele osób poszukuje już nieprodukowanych mebli czy zastawy obiadowej w klimacie vintage. Pomyśl o sprzedaży, dzięki temu zarobisz dodatkowe pieniądze, które możesz przeznaczyć na remont.

 

Dlaczego utylizacja mebli jest ważna?

Mieszkańcy często mają tendencję do gromadzenia wielu mebli. Pomimo, iż z nich nie korzystają, to nadal istnieje przeświadczenie, że może kiedyś stary kredens wróci do łask, a rozkładana sofa przyda się dzieciom. Niestety meble, z roku na rok mogą tracić na swojej atrakcyjności i użyteczności. Jest to dobry moment na ich utylizację. Wiele osób tego nie robi, ponieważ wydaje im się, że cały proces jest drogi, czasochłonny i trudny logistycznie. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że utylizowanie starych mebli dobrze wpływa na środowisko naturalne i pozwala na uzyskanie większej ilości miejsca w mieszkaniu. Rekomenduje się, aby przynajmniej raz w roku lub raz na dwa lata krytycznie spojrzeć na wyposażenie mieszkania czy domu i podjąć decyzję o pozbyciu się zalegających mebli lub nieużywanych sprzętów. Przy okazji remontu mieszkania, możemy zrobić to raz w porządnie. Dzięki możliwości skorzystania z oferty firmy przeprowadzkowej można zyskać oszczędność czasu, ponieważ utylizacja może odbyć się podczas jednego kursu, a także powierzymy tą nielubianą czynność profesjonalistom.

 

Jak wybrać odpowiednią firmę przeprowadzkową?

Wybór firmy przeprowadzkowej nie jest łatwym zadaniem, w szczególności jeśli na głowie mamy mnóstwo innych rzeczy. Podczas wyboru tego jedynego wykonawcy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

•    Jak długo firma istnieje na rynku? Nie od dziś wiadomo, że im większe doświadczenie, tym z większą ilością sytuacji spotkała się firma przeprowadzkowa. Ważne jest, aby potrafili sobie poradzić w kryzysowych sytuacjach.

•    Zapytaj o dodatkowe koszty. Wiele firm przeprowadzkowych ukrywa ostateczny koszt przeprowadzki. My cenimy sobie transparentność, dlatego nie zatajamy żadnych opłat. Wszystkie koszty znasz już na samym początku, dzięki czemu możesz podjąć decyzję o współpracy z nami.

•    Czas przeprowadzki. Nie ukrywajmy, ale na przeprowadzkę nigdy nie będzie odpowiedniego momentu. Podczas poszukiwania odpowiedniej firmy, warto zwrócić uwagę na dni i godziny, w jakich świadczą usługi. Weekendowe przeprowadzki cieszą się coraz większą popularnością, dlatego warto znaleźć przedsiębiorstwo transportowe, które świadczy również takie usługi. Jeszcze lepiej, jeśli w swojej ofercie posiada możliwość całodobowego przewiezienia mienia.

•    Zakres usług. Każda firma może mieć inny model biznesowy, przez co możesz potrzebować kilku firm do zrealizowania jednej zmiany miejsca zamieszkania. Poszukaj specjalistów, którzy posiadają kompleksową ofertę, która obejmuje pakowanie, transport, zabezpieczenie mienia, a także utylizację zbędnych mebli czy sprzętu RTV i AGD.

To wszystko składa się na firmę, która w szybki i bezstresowy sposób pomoże nam uporać się z najtrudniejszym zadaniem, jakim jest przeprowadzenie remontu w mieszkaniu.

Zobacz pozostałe wpisy

Sprawdzone pomysły na łatwiejszą przeprowadzkę - image

Sprawdzone pomysły na łatwiejszą przeprowadzkę

Każda przeprowadzka różni się od siebie. Niezależnie od tego czy przeprowadzasz się pierwszy, piąty...

Przeprowadzka w stylu less waste - image

Przeprowadzka w stylu less waste

Dla wielu ludzi ekologia często kojarzy się z dodatkowymi kosztami, z którymi trzeba się liczyć...