Przeprowadzka w stylu less waste

Dla wielu ludzi ekologia często kojarzy się z dodatkowymi kosztami, z którymi trzeba się liczyć przy wyborze takich rozwiązań. Ogromne ilości kartonów, worków foliowych i innych materiałów do pakowania nie sprzyja ekologii. Jednakże istnieje kilka sposobów na przeprowadzkę w stylu zero waste, bez szkody dla środowiska.

Przeprowadzka w stylu less waste - detail image

Zmniejszenie ilości opakowań

Jeśli nawet żyjecie, dbając o środowisko i segregując śmieci, nie zawsze udaje się wdrożyć wiele ekologicznych rozwiązań. Jak wiadomo remonty i wykańczanie mieszkań nie należą do nurtu less waste, a co dopiero do zero waste. Cokolwiek nie kupicie, czy to sofa, lodówka czy panele są zapakowane w folię, kartony czy styropian. Często nawet podwójnie. Nie ma innej rady, należy skorzystać z recyklingu. W wielu przypadkach można go samodzielnie przeprowadzić.

  • Wybieraj ekologiczne opakowania. Zamawiając agd czy inny sprzęt skorzystaj z możliwości ekologicznego opakowania. Coraz więcej firm ma w swojej ofercie wykorzystanie z biodegradowalnym produktów.
  • Nie wyrzucaj opakowań. Kartony, które pozostaną po nowych rzeczach mogą służyć innym przedmiotom lub przydadzą się podczas wysyłek czy zabezpieczenia innych rzeczy. Jeśli nie planujesz takich rozwiązań, to możesz pociąć karton lub zniszczyć w niszczarce. Przydadzą się jako wypełnienie podczas transportu kolejnych urządzeń.
  • Posegreguj wypełniacze. Sposobów opakowania jest wiele, dlatego istotne jest posegregowanie ich w zależności od materiału z jakiego zostały stworzone. Wśród najpopularniejszych wymienia się karton, folię bąbelkową, styropian oraz folię stretch.

 

 

Pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów

Wiele razy już wspominaliśmy o tym, jak dobrym pomysłem jest segregacja swoich rzeczy przed przeprowadzką. W Krakowie istnieje kilka sposobów na oddanie, sprzedanie lub wyrzucenie rzeczy. Dobrym wyborem są portale internetowe, trudniące się sprzedażą lokalną, rejonowe wyprzedaże garażowe czy pchle targi, gdzie często można sprzedać wiele przedmiotów. Najlepiej przyjąć zasadę - jeśli czegoś nie używa się od roku, to trzeba się tego pozbyć. Nie powinno to dotyczyć tylko ubrań, ale także rzeczy codziennego użytku czy przedmiotów sezonowych. Nurt less waste jak widać jest możliwy.

 

Kupuj z drugiej ręki

Rynek wtórny przeżywa swój renesans. Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup mieszkania z rynku wtórnego zamiast pierwotnego. To samo dotyczy mebli, ubrań czy sprzętów rtv i agd. Przy zmianie miejsca zamieszkania warto zastanowić się nad wyposażeniem nowego. Jeśli posiadamy antyczne meble, instrumenty muzyczne czy klasyczne oświetlenie, może warto wpasować je w wystrój wnętrz w nowym domu. Jakość rzeczy z minionej epoki, na pewno jest dużo wyższa niż obecnych, robionych taśmowo. Wiele osób ceni sobie ponadczasowy styl i klasę, dlatego często na nowe miejsce przewozi obecnie posiadane meble. Jeśli już potrzebujemy nowości, warto przeglądnąć lokalne serwisy. Może sąsiad sprzedaję sofę lub nowy fotel, którego nie używa. Warto przeglądnąć oferty, ponieważ dzięki temu można znaleźć prawdziwe perełki. Dobrym pomysłem jest również wymiana. Jeśli mamy na sprzedaż lampę, która już nie będzie nam potrzebna, a ktoś inny ciekawy obraz, można dokonać wymiany. Damy drugie życie przedmiotom.

 

Oszczędzaj światło, prąd i wodę

Mało osób zdaje sobie sprawę, że oszczędzając światło, prąd czy wodę można uzbierać całkiem pokaźną sumkę, a także przyczynić się do ochrony środowiska. Jeśli masz możliwość pakuj, przeglądaj i segreguj rzeczy w ciągu dnia lub w weekendy, by nie włączać światła i korzystać z prądu. Często w weekendy jest tańsza taryfa, jeśli chodzi o energię elektryczną, co też może przełożyć się na oszczędności. Nie wykorzystuj wody, jeśli nie musisz. Nie ma konieczności prania odzieży przed ich przewiezieniem, a także po wypakowywaniu. Wystarczy jeden raz. Podczas pakowania skup się na jednym pomieszczeniu i przygotuj sobie tam wszystkie niezbędne rzeczy, które przydadzą ci się podczas układania przedmiotów. Nie zapomnij o taśmie, kartonach czy dużych workach, które ułatwią cały proces.

 

Pożyczaj

Do pakowania użyj materiałów jakie posiadasz w domu. Często może być ich za mało, wtedy warto sięgnąć po kolejne. Odradzamy kupowanie kartonów do przeprowadzki. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie tych co mamy, pożyczenie od znajomych czy od zaprzyjaźnionego sklepu, który otrzymuje w nich towar. Po przeprowadzce śmiało możecie je zwrócić do właściciela. Co jeszcze przydaje się do transportu? Walizki, które zazwyczaj zabieracie ze sobą na wakacje. Są idealne do przewozu ciężkich rzeczy, takich jak książki, buty czy artykuły spożywcze. Możesz je pożyczyć od znajomych czy rodziny, co pozwoli ci na spakowanie wielu przedmiotów.

 

Nie wyrzucaj

O przeprowadzce często wiemy z dużym wyprzedzeniem, dlatego można zaplanować wiele kroków na przód. Osoby, które zmieniają miejsce pobytu, często chcą mieć wszystko nowe, zapominając o rzeczach, które należałoby wykorzystać. Takimi rzeczami są głównie artykuły spożywcze. Przeprowadzając się należy pamiętać o artykułach takich jak mąki, makarony czy konserwy. Najlepiej wykorzystać je wcześniej, żeby nie musieć ich zabierać ze sobą. Co można z nich przyrządzić? Tarty, makarony czy posiłki własnej koncepcji. Jeśli pozostało jeszcze trochę czasu do wyprowadzki, warto zaplanować posiłki na najbliższe kilka tygodni.

 

Zaproś znajomych

Pomoc przyjaciół często jest niezbędna i może przyspieszyć cały proces pakowania. Nawet taka przyjemna czynność może być w nurcie less waste. Dlaczego? Choćby z powodu szybkiego pozbycia się przedmiotów. Jeśli masz jakieś rzeczy do sprzedania, bądź oddania, najszybciej to zrobić w kręgu najbliższych znajomych. Może twoja przyjaciółka marzyła o sukience, której już nie nosisz? Albo twój kolega z pracy chciał przeczytać książkę, która od kilku lat zalegała na twojej półce. Spotkanie towarzyskie to doskonała okazja, aby oddać niepotrzebne rzeczy innym osobom. Może wśród kręgu twoich znajomych jest ktoś to prowadzi zbiórkę dla potrzebujących lub sam pochodzi z takiej rodziny? Wtedy w łatwy sposób możesz zrobić dobry uczynek.

 

Zamów ekipę przeprowadzkową

Chcąc nie chcąc, czasem ciężko samemu dbać o środowisko. W końcu do przeprowadzki potrzeba nie tylko materiałów do pakowania, ale także śrubokrętów, taśm czy wiertarki, której nie opłaca się kupować na jeden raz. W takim wypadku warto zatrudnić firmę, zatrudniającą specjalistów, którzy w szybki i bezpieczny sposób pomogą nam w transporcie rzeczy na nowe miejsce. Dzięki temu nie tworzymy kolejnych opakowań, przeznaczonych do wyrzucenia, bo takie może nam zapewnić właśnie taka firma. Co więcej, transportując rzeczy często nie mamy dużego samochodu, więc musimy wykonać wiele kursów, spalając przy tym sporą ilość paliwa. Firmy przeprowadzkowe posiadają samochody w wielu rozmiarach, które mogą posłużyć do przewożenia mebli, ubrań czy sprzętu. Z reguły udaje się to zrobić podczas jednego kursu, co jest bardzo ważne dla środowiska. Pracownicy takich firm, często też wiedzą jak układać przedmioty w samochodzie, aby spalanie było jak najniższe. Jak znaleźć najlepszą ekipę? Najprościej polegać na rekomendacjach rodziny i znajomych, którzy z pewnością chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami i wskażą firmy warte zainteresowania. Z reguły najlepszym wyborem jest lider przeprowadzki. Kraków, Warszawa czy Trójmiasto na pewno ma ich kilku w okolicy, dlatego łatwo dokonać wyboru.

 

Nurt less waste staje się coraz popularniejszy i ma powiększające się grono zwolenników. Dbać o środowisko można na wiele sposobów, więc wprowadzając w życie kilka powyższych rozwiązań można przyczynić się do jeszcze większej dbałości o ekologię. Podczas całego procesu przeprowadzkowego warto mieć na uwadze dobro własne i całej planety. 

Zobacz pozostałe wpisy

Transport ze sklepów budowlanych - Jak przewieźć duże i ciężkie rzeczy? - image

Transport ze sklepów budowlanych - Jak przewieźć duże i ciężkie rzeczy?

Letnie miesiące sprzyjają remontom i zakupom w sklepach budowlanych. O ile niewielkie meble czy akcesoria...

Jak rozpakowywać się po przeprowadzce? - image

Jak rozpakowywać się po przeprowadzce?

Każda przeprowadzka dzieli się na trzy etapy: pakowanie, transport oraz rozpakowywanie. O ile środkowy...

Sprawdzone pomysły na łatwiejszą przeprowadzkę - image

Sprawdzone pomysły na łatwiejszą przeprowadzkę

Każda przeprowadzka różni się od siebie. Niezależnie od tego czy przeprowadzasz się pierwszy, piąty...