Trendy przeprowadzkowe Polaków

Już od zarania dziejów ludzie przeprowadzali się. Na początku w poszukiwaniu pożywienia czy bezpieczeństwa, obecnie z powodu miłości, nowej pracy czy chęci zmiany. Jakie są obecnie trendy przeprowadzkowe panujące na rynku?

Trendy przeprowadzkowe Polaków - detail image

Przeprowadzka za granicę

Z roku na rok maleje liczba wyprowadzek za granicę kraju. Coraz częściej możemy zaobserwować falę powrotów w emigracji. Jeśli już decydujemy się na wyjazd za granicę, to wybieramy Niemcy lub Wielką Brytanię, zapewne z powodu umiejętności językowych lub posiadania bliżej, bądź dalszej rodziny w tych miejscach. Ciekawostką jest to, że z tych dwóch krajów wraca największa ilość rodaków.

Przeprowadzki krajowe

Przed nami jeden z gorętszych sezonów w branży przeprowadzkowej. Właśnie w tym okresie najwięcej osób zmienia miejsce zamieszkania. W dużej mierze jest to spowodowane początkiem roku akademickiego i przemieszczaniem się studentów. Najczęściej ludzie przeprowadzają się do Warszawy, Krakowa i Gdańska. Na pewno ma na to wpływ kierunek studiów, ale również łatwość w znalezieniu pracy, lepszy dostęp do nowocześniejszych technologii czy większy wybór mieszkań i domów.

Dom czy mieszkanie

Nadal zdecydowana większość społeczeństwa decyduje się na zamieszkanie w mieszkaniu niż w domu. Obecnie, wybór mieszkań jest tak ogromny, że każdy znajdzie coś dla siebie. Poza tym mieszkanie w bloku jest wygodniejsze, bezpieczniejsze i tańsze niż utrzymanie domu z ogrodem na obrzeżach miasta.

Rozmiar jest istotny

Nadal najczęściej są kupowane mieszkania o niewielkich metrażach 35-45 metrów kwadratowych. Dużą popularnością cieszą się również kawalerki. Jest to zdecydowanie dobry wybór na mieszkanie w mieście, w czasach kiedy mniej znaczy więcej. Dzięki nowoczesnej architekturze, ładnych, kompaktowych meblach, można wyczarować niesamowite aranżacje niewielkich wnętrz. Duże mieszkania, powyżej 4 pokoi zdarzają się niezwykle rzadko. Prawdopodobnie dlatego, że mając do wyboru ponad 100-metrowe mieszkanie lub dom, większość ludzi zdecyduje się na zakup domu.

Waga

Zastanawialiście się kiedyś, ile waży przeprowadzka? Szacuje się, że średnio ok.750 kilogramów. Najcięższe są przeprowadzki całych rodzin, gdzie trzeba zabrać ze sobą cały dobytek swojego życia. Jeśli decydujemy się na przeprowadzkę poza granicę Polski, należy bardzo dokładnie przeanalizować listę potrzebnych rzeczy. Zazwyczaj zagraniczne przeprowadzki są o ok.200 kilogramów lżejsze. Za to w drugą stronę, powroty do Polski ważą zdecydowanie więcej.

Czas

Z jakim wyprzedzeniem należy zaplanować przeprowadzkę? Najlepiej jak najwcześniej, jednakże takim optymalnym terminem jest na dwa miesiące przed umówionym transportem. Po co nam, aż tyle czasu? Przede wszystkim na rozeznanie się wśród firm przeprowadzkowych, ustalenie planu i harmonogramu oraz rozpoczęcie selekcji rzeczy, które chcemy ze sobą zabrać. Ile może trwać sam przewóz mebli? W przypadku przeprowadzek na terytorium kraju, zazwyczaj jest to jeden dzień. Jeśli w grę wchodzi przeprowadzka poza granice, ten czas może się wydłużyć w zależności od odległości, jaką mamy do pokonania.

Pieniądze

W porównaniu do czasu i energii, jakie zużyjemy, to koszt jest niewielki. Oczywiście, wszystko zależy od odległości, ilości i rodzaju przedmiotów do przewiezienia, zakresu usług, rodzaju budynku i wielu, wielu innych czynników. Przed planowaniem całego procesu przeprowadzki najlepiej skontaktować się z firmą, która ma świadczyć tę usługę i zapytać o wstępny kosztorys.

Napisał: Przeprowadzki LIDER Kraków

Zobacz pozostałe wpisy

Transport ze sklepów budowlanych - Jak przewieźć duże i ciężkie rzeczy? - image

Transport ze sklepów budowlanych - Jak przewieźć duże i ciężkie rzeczy?

Letnie miesiące sprzyjają remontom i zakupom w sklepach budowlanych. O ile niewielkie meble czy akcesoria...

Jak rozpakowywać się po przeprowadzce? - image

Jak rozpakowywać się po przeprowadzce?

Każda przeprowadzka dzieli się na trzy etapy: pakowanie, transport oraz rozpakowywanie. O ile środkowy...

Sprawdzone pomysły na łatwiejszą przeprowadzkę - image

Sprawdzone pomysły na łatwiejszą przeprowadzkę

Każda przeprowadzka różni się od siebie. Niezależnie od tego czy przeprowadzasz się pierwszy, piąty...