Wyprowadzka od rodziców 

Wyprowadzka od rodziców jest niezwykle stresującym momentem, zarówno dla dziecka jak i rodzica. Kliknij i dowiedz się w jaki sposób możesz przygotować się do tego typu wydarzenia.

Wyprowadzka od rodziców  - detail image

W życiu każdego rodzica nadchodzi moment, kiedy dzieci wyfruwają z gniazda. Jest to sytuacja, która łączy w sobie radość, ale także niepokój. Wyprowadzka od rodziców często jest kolejnym krokiem. Dzieci najczęściej wyprowadzają się na studia do innego miasta lub chcą zamieszkać z koleżanką/kolegą czy swoim partnerem. Nie ma z góry określonego wieku, kiedy należy się wyprowadzić. W krajach śródziemnomorskich ten moment jest odwlekany w czasie, dlatego włosi czy hiszpanie mieszkają w rodzinnych domach nawet do trzydziestych urodzin. W dużej części wynika to ze względów ekonomiczno-gospodarczych. O czym należy pamiętać, przed wyprowadzką od rodziców? 

  1. Pieniądze na opłaty. Mieszkając z rodzicami mało kto martwi się o opłaty za czynsz, prąd czy internet. Mieszkając samemu trzeba o tym pamiętać, co więcej trzeba je regulować w terminie, ponieważ mogą pojawić się dodatkowe koszty za opóźnienie w płatnościach. 
  2. Sprzątanie. Pewnie każdy z nas pamięta, że sobota była dniem sprzątania, ponieważ od poniedziałku do piątku trzeba było się uczyć. Niezależnie od tego czy zamieszkasz w wynajętym mieszkaniu, akademiku czy w nowo wybudowanym domu, to wszędzie trzeba sprzątać. Może niekoniecznie, co tydzień w sobotę, ale można to robić regularnie. Kiedy się chce.
  3. Oszczędzaj. Najlepiej odkłada się pieniądze mieszkając z rodzicami i nie martwiąc się o opłaty czy jedzenie. To idealny moment na zbudowanie poduszki awaryjnej, która może się przydać w każdej sytuacji. A nieprzewidzianych wydatków jest wiele, kiedy mieszka się samemu. Zaoszczędzone pieniądze mogą być także wykorzystane do wynajęcie profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, która zajmie się przewiezieniem naszych rzeczy.
  4. Jedzenie. W rodzinnym domu lodówka pewnie zawsze była pełna jedzenia, a w niedzielę czekał ciepły obiad. Mieszkając samemu trzeba zadbać o lodówkę. Najprościej jest robić zakupy wraz z listą, ponieważ ułatwia to planowanie posiłków. Warto nauczyć się gotować w stylu less waste i nie wyrzucać jedzenia. 
  5. Mieszkanie na próbę. Przed wyprowadzką od rodziców warto jest sprawdzić czy to już jest ten moment. W takiej sytuacji można spróbować przez miesiąc utrzymywać się samemu. Po pierwsze płacić czynsz rodzicom, samodzielnie robić zakupy i trzymać je w jednym miejscu czy sprzątać, kiedy pomieszczenie tego wymaga. To zadanie pokaże jak ważne są prawidłowe nawyki i o ile łatwiejsze będzie samodzielne mieszkanie, jeśli choć trochę jest się zaradnym.
  6. Odpowiednie mieszkanie. Wyprowadzając się od rodziców trzeba mierzyć siły na zamiary. Wielu wydaje się, że mieszkanie w centrum miasta to dobry pomysł, ale niewiele osób bierze pod uwagę wysoki czynsz, brak miejsca do zaparkowania i nieatrakcyjne mieszkania. W takich sytuacjach warto rozważyć wybór mieszkania w dalszej części miasta, ale w lepszej cenie i z udogodnieniami, które mogą być kluczowe.
  7. Czas. Wyprowadzka od rodziców to poważna sprawa, którą warto przemyśleć. Trzeba rozważyć wszelkie za i przeciw, sprawdzić stan swoich finansów, a także wziąć pod uwagę powody, dla których ma odbyć się przeprowadzka z domu. Wyprowadzając się, warto mieć wszystko dokładnie przemyślane i poukładane, wtedy znacznie trudniej o jakąś nieprzewidzianą sytuację.
  8. Towarzystwo. Często samodzielne mieszkanie jest smutne i brakuje w nim życia. Warto wziąć pod uwagę zamieszkanie z drugą osobą. Idąc na studia do innego miasta nie jest to łatwym zadaniem, ale warto wziąć pod uwagę posiadanie towarzystwa. Wtedy mieszkanie z dala od rodziców wydaje się przyjemniejsze i mniej straszne. 

Zobacz pozostałe wpisy

Transport ze sklepów budowlanych - Jak przewieźć duże i ciężkie rzeczy? - image

Transport ze sklepów budowlanych - Jak przewieźć duże i ciężkie rzeczy?

Letnie miesiące sprzyjają remontom i zakupom w sklepach budowlanych. O ile niewielkie meble czy akcesoria...

Jak rozpakowywać się po przeprowadzce? - image

Jak rozpakowywać się po przeprowadzce?

Każda przeprowadzka dzieli się na trzy etapy: pakowanie, transport oraz rozpakowywanie. O ile środkowy...

Sprawdzone pomysły na łatwiejszą przeprowadzkę - image

Sprawdzone pomysły na łatwiejszą przeprowadzkę

Każda przeprowadzka różni się od siebie. Niezależnie od tego czy przeprowadzasz się pierwszy, piąty...