Zmiany w życiu są nieuniknione. Nieważne czy jest to zmiana szkoły, stanu cywilnego czy zmiana miejsca zamieszkania. Ludzie często wyprowadzają się na studia, aby zamieszkać z drugą połówką czy w poszukiwaniu pracy. Niezależnie od tego, co jest powodem, pojawią się rzeczy, za którymi będziemy tęsknić.
1. Rutyna
Każdy dom i jego mieszkańcy mają swoją rutynę. Np.codziennie rano piją kawę albo w sobotę sprzątają. Gdy decydujemy się na zamieszkanie w innym miejscu, może brakować nam stałych elementów dnia. Tak będzie, dopóki nie wypracujemy sobie własnych.
2. Jedzenie
Mieszkając z rodzicami czy współlokatorami zakupy najczęściej robimy wspólnie, dzięki temu jemy podobne rzeczy, ale często też idziemy na ustępstwa. Mieszkając samemu wypracowujemy własne nawyki żywieniowe. Nasze zakupy również mogą się różnić, od tych robionych w domu rodzinnym.
3. Transport
Szacuje się, że na jedno gospodarstwo domowe przypada 1,5 samochodu. Po wyprowadzce, często samochód pozostaje z rodziną. I wtedy następuje ważna decyzja – czy korzystać z komunikacji publicznej czy może zakupić własny samochód. Przed takim wyzwaniem staje prawie każdy z nas, który wyprowadzając się pozostawił swój samochód w domu.
4.Sprzątanie
Zapewne do tej pory sprzątaniem dzieliliście się po równo albo obowiązywały dyżury. Mieszkając z kimś innym, ta ciesząca się złą opinią czynność rozkłada się na więcej rąk. Niestety mieszkając samemu jesteśmy zdani tylko na siebie. Bałagan to tylko Twoja zasługa, a porządek musisz utrzymywać sam. Na początku nie jest to łatwe, ale da się wypracować pewne nawyki, które warto kontynuować.
5. Zakupy
Poza jedzeniem trzeba również pomyśleć o zakupie pozostałych przedmiotów. W swoich szafkach powinniśmy mieć środki czystości, papier toaletowy czy ręczniki, czystą pościel i inne przydatne przedmioty. Na początku ciężko będzie to usystematyzować, ponieważ ciężko przewidzieć co będzie Ci często potrzebne, a czego sporadycznie będziesz używać. Wystarczy kilka tygodni, aby dowiedzieć się co powinno znaleźć się na naszej liście.
6. Pieniądze
Zapewne przeprowadzka stopiła wiele oszczędności, ale życie „na własnym” również jest kosztowne, zdecydowanie bardziej niż wspólne mieszkanie. Trzeba wziąć pod uwagę, że większość rzeczy będziemy kupować raz na jakiś dłuższy okres czasu np.pół roku, dlatego od początku nie zniechęcajmy się większymi wydatkami. To chwilowe.
7. Towarzystwo
W samodzielnym mieszkaniu najbardziej doskwiera brak towarzystwa do wieczornych rozmów, oglądania filmów czy wspólnych posiłków. Wiadomo, że możemy zapraszać do siebie różne osoby, ale nie zastąpi to nam lokatora, która mieszka z nami na stałe. Starajmy się wychodzić do ludzi, spędzać wspólnie czas. Rodzinne gotowanie czy piątkowe gry planszowe mogą być dobrym pomysłem, aby wprowadzić do naszego życia nowe tradycje.
8. Opieka
Mieszkając w kilka osób zawsze mamy kogoś kto zrobi nam gorącej herbaty, kiedy łapie nas przeziębienie czy potrzebujemy zakupów, a jesteśmy uziemieni w domu z powodu silnej migreny. Jest to niezwykle ważne, ale musimy znaleźć i na to rozwiązanie. Na czas choroby możemy zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze rzeczy lub wynająć opiekunkę w bardziej poważnych przypadkach. Oczywiście nic nam nie zastąpi towarzystwa drugiej osoby.