Przeprowadzka dużej rodziny

Wielopokoleniowa rodzina mieszkająca w jednym domu zdarza się w Polsce coraz rzadziej. Większość młodych małżeństw chce jak najszybciej „pójść na swoje”, dlatego robi wszystko by to sobie ułatwić. Dzieci coraz częściej wyjeżdżają na studia. Jednakże nadal istnieją duże rodziny, które mieszkają najczęściej w jednym domu. Kiedy obecne miejsce zamieszkania zaczyna być za małe, czas najwyższy pomyśleć o przeprowadzce. Zaplanowanie terminu, zorganizowanie przewozu mebli i spakowanie wszystkich rzeczy, ciężko zgrać w czasie. Tym bardziej, jeśli przeprowadzamy kilkupokoleniową rodzinę.

Przeprowadzka dużej rodziny - detail image

Plan przeprowadzki

Pierwszym i najważniejszym krokiem w całym procesie zmiany miejsca zamieszkania jest przygotowanie planu przeprowadzki, który będzie odpowiadał wszystkim domownikom. Najlepiej wypisać w punktach wszystkie czynności, jakie są do zrobienia, a później podzielić je wśród wszystkich mieszkańców. Ustalmy również priorytety zadań, aby wiedzieć od czego zacząć, a co może poczekać.

Podział ról

Starajmy się rozdzielić obowiązki tak, aby każdy był za coś odpowiedzialny. Jeśli mamy w domu dzieci, przekażmy im łatwiejsze czynności do wykonania, takie jak spakowanie zabawek czy ulubionych ubrań. Dla silnych mężczyzn zostawmy rozkręcenie mebli, przeniesienie cięższych rzeczy czy spakowanie prywatnych rzeczy. Wiadomo, że w dużych domach, pomieszczeń jest zdecydowanie więcej niż w mieszkaniach, dlatego im więcej osób pomaga, tym szybciej uporamy się z przygotowaniem wszystkiego do transportu.

Sposób pakowania

Staramy się ułatwić sobie cały proces pakowania. Przeprowadzka to idealny moment na segregację rzeczy, wyrzucenie zbędnych przedmiotów czy sprawdzenie użyteczności posiadanych sprzętów. Dodatkowo nie zapominajmy o prawidłowym opisaniu kartonów. Podczas rozpakowania będzie nam łatwiej.

Ustalmy termin

Znalezienie odpowiedniego terminu przeprowadzki może stanowić nie lada wyzwanie. Musimy wziąć pod uwagę dyspozycyjność wszystkich domowników, zajęcia w szkole i pozalekcyjne dzieci czy dni wolne. Ustalenie odpowiedniego terminu, pomoże w umówieniu ekipy. Podczas tak dużych akcji, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy przeprowadzkowej. Dzięki wiedzy specjalistów zaoszczędzimy mnóstwo czasu, a ich wsparcie może być kluczowe podczas stresujących momentów. Fachowcy pomogą nam również podczas transportu mebli czy wnoszeniu ich do nowego domu.

Znajdź zajęcie dla dzieci

Pakowanie nie trwa wiecznie, więc trzeba pomyśleć nad zajęciami dla dzieci. Mogą to być zabawy z zatrudnioną opiekunką, wspólna nauka lub jeśli mamy możliwość to zapewnijmy dzieciom opiekę innych członków rodziny, podczas gdy my będziemy zajęci pakowaniem niezbędnych przedmiotów. Jeśli nasze dzieci są w różnym wieku to mogą się zajmować sobą nawzajem. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszyscy są w jednym miejscu.

Nadzoruj, kontroluj i sprawdzaj

Spakowanie dużej ilości przedmiotów jest trudne, niezależnie od tego czy mamy w tym doświadczenie czy też nie. Nie zostawiajmy wszystkiego na ostatnią chwilę. Podczas pakowania nie bójmy się sprawdzać czy wszystko jest prawidłowo zapakowane i dobrze opisane. Dzięki temu unikniemy rozczarować będąc już na nowym miejscu. Warto na samym początku określić osobę, która będzie odpowiedzialna za prawidłowy przebieg całej przeprowadzki. Unikniemy wielu stresów.

Podczas całego procesu przeprowadzki nie zapominajmy o tym, że mogą pojawić się stresujące sytuacje czy chwile zwątpienia. Wspierajmy się wtedy i pomagajmy sobie nawzajem, a w trudnych momentach zwróćmy się o pomoc do osób z firmy przeprowadzkowej.

Napisał: Lider Przeprowadzki Kraków

Zobacz pozostałe wpisy

Transport ze sklepów budowlanych - Jak przewieźć duże i ciężkie rzeczy? - image

Transport ze sklepów budowlanych - Jak przewieźć duże i ciężkie rzeczy?

Letnie miesiące sprzyjają remontom i zakupom w sklepach budowlanych. O ile niewielkie meble czy akcesoria...

Jak rozpakowywać się po przeprowadzce? - image

Jak rozpakowywać się po przeprowadzce?

Każda przeprowadzka dzieli się na trzy etapy: pakowanie, transport oraz rozpakowywanie. O ile środkowy...

Sprawdzone pomysły na łatwiejszą przeprowadzkę - image

Sprawdzone pomysły na łatwiejszą przeprowadzkę

Każda przeprowadzka różni się od siebie. Niezależnie od tego czy przeprowadzasz się pierwszy, piąty...